Barion Pixel

Tartalommarketing vs. közösségi média marketing? Melyik stratégia a legjobb?

Tartalommarketing-vs.-közösségi-média-marketing
tartalommarketing vs. közösségi média

Azon gondolkodsz, hogyan tudnád a legjobban megismertetni a vállalkozásodat? 🤔

Már biztosan hallottad tőlem, de amikor a marketingről van szó, és arról, hogy vállalkozásodat folyamatosan új emberek tudomására hozd, a következetesség tényleg kulcsfontosságú!

A különböző stratégiák félgőzzel történő kipróbálásával talán itt-ott nyerhetsz egy maréknyi új ügyfelet és vásárlót, de nem fogod elérni azokat a hosszú távú eredményeket, amikre vágysz!

Bármelyik módszert is választod, annak olyannak kell lennie, amit elkötelezetten és rendszeresen csinálsz (és amiben van némi sikerélményed!).

Ahhoz, hogy mindent beleadhass az új marketingtervbe, előbb tényleg le kell szűkítened, hogy melyik út a megfelelő számodra!

Ezért, hogy megmentselek attól, hogy személyesen kelljen kipróbálnod minden marketing stratégiát, hadd osszam meg a tapasztalataimat a mai két bemutatott stratégiával kapcsolatban, hátha így egy kicsit egyértelműbbé válik a döntésed!

Mi a különbség a tartalommarketing és a közösségi média marketing között?

Mielőtt az előnyökről és hátrányokról beszélnénk, valószínűleg le kellene szögeznünk, hogy pontosan mit értek „tartalommarketing” vs. „közösségi média marketing” alatt.

Íme a dióhéjban megfogalmazott definíció…

Mindkét stratégia lényege, hogy valamilyen tartalmat hozol létre azért, hogy:

A) Növeld a brand ismertségét

B) Növeld a weboldalad látogatottságát

C) Bizalmat építs a közönségednek nyújtott segítséggel

D) Nem értékesítős módszerrel mutass rá a fizetett ajánlataira.

Valójában az egyetlen különbség a tartalom hossza, és az, hogy a tartalom hol található.

A tartalommarketing (blogolás, YouTubing, podcasting) általában hosszú formátumú, és a weboldaladon található… vagy a videó és podcast esetében a bemutatójegyzetek a weboldaladon.

A közösségi médiamarketing az, amikor rövid formátumú tartalmakat készítesz (képek, grafikák, egyszerű feliratok vagy bejelentések, rövid videók és élő történetek). Ezeket olyan platformokon lehet megosztani, amelyek nem a tulajdonodban vagy az irányításod alatt állnak, és ezért nem az oldaladon vannak.

Tehát melyik a megfelelő számodra? Hasonlítsuk össze!

Tartalommarketing vs. közösségi média marketing

ONLINE ÜZLETI MARKETING STRATÉGIA #1

Tartalommarketing

A HOSSZÚ FORMÁTUMÚ TARTALOM KULCSSZÓBAN GAZDAG ÉS SEO-BARÁT

Azt hiszem, a legnagyobb különbség a kétféle tartalomstratégia között az, hogy a közönséged hogyan tud téged megtalálni!

Amikor valaki a Google-on a „Hogyan kell kicserélni a légszűrőt egy 2011-es Toyota Camry-n” című keresést végzi, akkor a Google azt az eredményt fogja ajánlani, amelyet a legvalószínűbbnek tart a kérdés megválaszolására.

Honnan tudja ezt a Google? Nos, nem tudja.

De azt fogja feltételezni, hogy egy 1500 szavas blogbejegyzés vagy egy 15 perces videó sokkal részletesebben foglalkozik a témával, mint egy 150 szavas Instagram bejegyzés, ezért ritkán fogod látni, hogy a Google a keresési találatok tetején a rövid közösségi médiatartalmakat ajánlja.

És amikor rájön, hogy a hosszú formátumú tartalmad történetesen pontosan azokat a szavakat és kifejezéseket említi, amelyekre a felhasználók keresnek, elkezdi folyamatosan küldeni a forgalmat az oldalad felé.

A kulcsszavak az oldaladon lévő tartalmat szuper kereshetővé teszik egy tanulni vágyó számára is! Ha tehát valaki kezdő vállalkozó, de szeretné megtalálni a tartalmaid közt várakozó tudáskincset, csak be kell írnia néhány szót, és voilá…

Az összes tartalom, amit valaha is készítettél az adott altéma körül, a rendelkezésükre áll!

A közösségi média nem teszi nagyon egyszerűvé a közönség számára a keresést és a korábbi tartalmak megtalálását anélkül, hogy manuálisan kellene végiglapozniuk a bejegyzéseidet. Így a végén lemaradhatnak a legjobb munkáidról!

A hashtagek nem olyanok, mint a SEO kulcsszavak?

Abszolút! Kiváló eszköz lehet a vállalkozásod megtalálásának elősegítésére!

De általában sokkal kevésbé szó szerinti a megfogalmazásuk, így előfordulhat, hogy ha valaki új az iparágadban, nem tudja, hogy mely hashtageket tartják éppen trendinek.

(pl. A népszerű #koszoscsizmaeskocoshaj hashtaget használó fotósok nagyobb valószínűséggel vonzanak más fotósokat, mint a tényleges új ügyfeleket, akik soha nem hallottak erről a hashtagről, amelynek látszólag semmi köze a fotózáshoz).

Éppen ezért tapasztalataim szerint a hosszú formátumú tartalmak természetesen sokkal könnyebben jutnak el a vállalkozásod számára legrelevánsabb közönséghez!

Ha már itt tartunk…

OLYAN EMBEREKET ÉRSZ EL, AKIK AKTÍVAN KERESIK A TÉMÁDAT.

Ha valaki azután fedez fel téged, hogy szándékosan rákeresett valami nagyon specifikus dologra a Google-on, sokkal nagyobb valószínűséggel érdeklődik a témád iránt, mint az, aki véletlenül talál rád a napi ebédszüneti görgetés közben, így sokkal valószínűbb, hogy érdeklődik egy ugyanilyen témájú fizetett ajánlat iránt.

Tehát valóban olyan embereket vonzol, akik az útjuk egy elkötelezettebb szakaszában vannak.

RÉSZLETESEBB VÁLASZOK A KÖZÖNSÉG SZÁMÁRA

Hadd kezdjem azzal, hogy 100%-ban lehetséges rövid tartalmakkal segíteni a közönségednek!

Nem kell mindennek „a teljes kezdőknek A-Z útmutatónak” lennie ahhoz, hogy értéket teremts, és valóban hatással legyél és inspiráld a közönségedet!

(Valójában sokat ér, ha gyakran segítesz nekik kis győzelmeket elérni!)

Ha viszont a témád egy kicsit több magyarázatot igényel, úgy érezheted, hogy korlátozottak a rövid formátumú platformokon létrehozható anyagok. (pl. én megpróbálok egy WordPress oktatóanyagot adni egy Instagram feliratban!)

Így könnyebb alapos válaszokat adni a témádról tanulni próbáló embereknek, ha hosszabb formátumú tartalmakkal dolgozhatsz!

És ahogy fentebb említettem, a Google szereti a teljes körű válaszokat.

A TARTALOMMARKETING ÖRÖKZÖLD

Ha blogolásról, YouTube-ozásról vagy podcastról van szó, a közönséged nagyjából akkor fogyaszthatja a tartalmat, amikor csak akarja!

Az nem fog sehová sem menni!

Tehát a ma létrehozott posztok a végtelenségig szolgálhatják vállalkozásodat.

Míg a közösségi média tartalmak egyik hátránya, hogy a közönségednek nagyobb esélye van arra, hogy lemarad a szorgalmas munkádról! Lehet, hogy a történeted lejárt, mielőtt láthatták volna, vagy az algoritmus úgy döntött, hogy egyáltalán nem jeleníti meg a posztodat a hírfolyamukban. Vagy ugyan megmutatta, de más alkotók azóta új tartalmat tettek közzé, és ezzel a posztodat jóval lejjebb lökte a görgetésben.

A hosszú tartalmakat (konkrétan a blogbejegyzéseket) is könnyen frissítheted, hogy naprakész legyen, ha új trendek jelennek meg, vagy a technológiával kapcsolatos bejegyzések esetében a szoftver átdolgozásra kerül, és a lépések már nem relevánsak.

A korábbi bejegyzéseket új kulcsszavakkal felturbózhatod, és bővíthetsz egy témát, ahogy többet tanulsz, hogy a lehető legtöbbet hozd ki a már létrehozott tartalmakból.

Vagy ha idővel egyenesen megváltozik a véleményed valamiről, lehetőséged van visszamenni és pontosítani anélkül, hogy egy teljesen új bejegyzést kellene létrehoznod, amely ellentmond egy korábbi bejegyzésnek.

Így, legalábbis számomra, a hosszú formátumú tartalmak mindig is sokkal jobban megtérültek a kezdeti befektetett idővel szemben.

A CSELEKVÉSRE VONATKOZÓ FELHÍVÁSOK ÁLTALÁBAN MAGASABB ÉRTÉKET KÉPVISELNEK

Ha a tartalmad a saját weboldaladon (vagy egy harmadik féltől származó platformon) található, a közönséged már egy lépéssel közelebb van a ” foglalás”, „vásárlás” vagy „feliratkozás most” gombhoz. Így sokkal könnyebb rávenni őket, hogy megtegyék a remélt lépést!

Az ingyenes, hosszú formátumú tartalom hihetetlenül hatékony, nem értékesítési célú módja annak, hogy egyenesen a fizetős ajánlatodhoz vezessen!

A közösségi médiában, hacsak nem vagy már befutott, több mint 10 000 követőd van, és nem kaptál hozzáférést a felhúzás/hivatkozás funkcióhoz, akkor csak egy módod van arra, hogy eljuttasd az embereket oda, ahová szeretnéd, hogy menjenek… a bioban lévő linkedre!

Tehát ezt az értékes felületet bölcsen kell felhasználnod!

Még ha egy olyan szolgáltatást is használsz a bioban lévő linked létrehozásához, mint a LinkTree, a LinkTree gombjaid valószínűleg láttak néhány módosítást a 37 héttel ezelőtti bejegyzésed óta. (És senki sem veszi a fáradtságot, hogy kézzel beírja: https://ekkapixels.hu/webdesign-vallalkozas-epitese/) 🤷‍♀️ 🤷‍♀️

A prioritások akkor is kezdhetnek egy kicsit összekuszálódni, amikor megpróbálod megosztani a CTA-lehetőségeket aközött, hogy a forgalmat a weboldaladra küldöd, ahol a fizetett ajánlatod van, vagy hogy a követőid maradjanak és kapcsolatba lépjenek veled a közösségi média profilodon, lájkolással, kommenteléssel stb.

KÖZVETLENÜL ÉLVEZHETED A MEGNÖVEKEDETT FORGALOM ELŐNYEIT, MIVEL A TARTALOM AZ OLDALADON VAN

Ez már önmagában is mondhatni a legfontosabb ok, amiért a tartalomkészítésről beszélek!

Ha ilyen kemény munkát fektetsz valaminek a létrehozásába, akkor azt akarod, hogy minden forgalom, ami az utadba kerül, NEKED (és ne Mark Z-nek) kedvezzen.

Ráadásul megnő az elköteleződési időd, mert ha egyszer már a weboldaladon vannak, akkor már nem versenyzel más alkotókkal a görgetésben.

Amíg be nem csukják a böngészőt, a tiéd a terep!

Tehát egyértelműen a blogolás egy fantasztikus dolog a saját weboldaladon lévő tartalom létrehozása szempontjából… de ugyanez igaz lehet a YouTube-ra és a podcastokra is. Maga az epizód lehet, hogy egy másik platformon lesz elhelyezve, de az összes tartós fontos SEO tulajdonság a kulcsszavakban gazdag jegyzetekben történik!

KEVESEBB INTERNETES TROLL ÉS SZAKÉRTŐ FOG BESZÓLNI, HOGY ROSSZUL CSINÁLOD

Amikor az emberek a blogodon vagy podcastodon kötnek ki, akkor valamilyen céllal vannak ott. Nem csak néhány unatkozó billentyűzetharcos, aki egy kis 💩 kavarásra vágyik.

Így tényleg nem kapsz annyi csúnya vagy nem hasznos kommentet (vagy egyenesen spammereket), mint amikor egy passzívabb közösségi médiaplatformon teszed ki magad.

A visszajelzés, amit kapok, * általában * jó szándékú, mivel valóban időt szakítottak arra, hogy írjanak nekem egy e-mailt, amelyben elmagyarázzák a tapasztalataikat, és ezeket örömmel fogadom!

Ez csak néhány ok, amiért a saját vállalkozásomban a közösségi médiával szemben a tartalommarketinget választom!

De szerencsére nincs egyetlen helyes módja a vállalkozásod marketingjének!

Lehet, hogy a vállalkozásod és a célközönséged alapján úgy találod, hogy a közösségi média marketing jobban illik hozzád!

Szóval most nézzük meg, hogy milyen előnyei vannak a közösségi média marketingnek a tartalommarketinggel szemben!

ONLINE ÜZLETI MARKETING STRATÉGIA #2

Közösségi média marketing

KEVÉSBÉ IDŐIGÉNYES LÉTREHOZNI

Bár én is túl sok időt töltöttem azzal, hogy egyetlen feliratot kitaláljak a Instagramra, a legtöbb esetben a közösségi médiában közzétett tartalmak elkészítése sokkal kevesebb időt vesz igénybe.

Ahhoz, hogy következetesek maradjunk a hosszú formátumú tartalmainkkal, hetekre előre össze kell állítanunk őket… de nem a közösségi médiában! Ha arra van szükség, gyorsan felugrasz, és nagyjából mindent megoszthatsz, amit tudniuk kell egy sztoriban vagy élőben.

Nyilvánvaló, hogy továbbra is szükséged van egy közösségi média tartalomstratégiára, hogy ne csak úgy találomra posztolj, és ne legyenek eredményeid, de általában könnyebb következetesnek maradni, mint olyasvalamivel, amire minden héten jelentős mennyiségű időt kell szánnod.

Másfelől viszont unalmas lehet, hogy állandóan személyesen kell megjelenned, még akkor is, ha ez összességében kevesebb időt vesz igénybe.

Szeretem a blogolás luxusát, mert akkor csinálhatom, amikor csak kedvem tartja, anélkül, hogy meg kellene fésülnöm a hajam, vagy le kellene vennem a tegnapi jóganadrágot.

Akár egy hónapra való tartalmat is összeállíthatok, és előre beütemezhetem, aztán hetekig békésen pihenhetek, és senki nem veszi észre a különbséget. ✌️

KÖNNYEBB LEHET AZ INDULÁS

Ha nem tartod magad igazán jó írónak, vagy jelenleg nincs kamerád vagy mikrofonod a hang/videó rögzítéséhez, akkor némi előkészületet igényelhet, hogy a tartalmadat olyan szintre hozd, amit érdemesnek érzel, mielőtt megmutatnád a világnak.

Az elvárás a kész ” produkciós érték” tekintetében sokkal kisebb, ha ez valami olyasmi, amit lazán posztolsz az Instagramra, ami jó hír a maximalisták számára!

AZONNALI RÖVID TÁVÚ EREDMÉNYEK

Ha még csak most kezded a vállalkozásodat, és pénzt kell keresned AZONNAL, a közösségi médiával gyorsabban láthatod az eredményeket, mivel elég, ha csak egy ember látja a posztodat, vagy egy jól időzített DM, hogy megszerezd az első vagy a következő ügyfelet.

A tartalommarketing eleinte kissé lassúnak tűnhet. Mintha rengeteg időt töltenél azzal, hogy olyan embereknek készítesz tartalmat, akik még azt sem tudják, hogy létezel.

De hamarosan a következetes tartalomkészítésből származó forgalom elkezd hógolyózni, és hirtelen naponta érkeznek az ideális ügyfelek megkeresései, ahelyett, hogy minden alkalommal neked kellene keresned az új ügyfelet, és meggyőznöd őket a DM-ekben.

KÖNNYŰ GYORS GYŐZELMEKET ELÉRNI

Ha nem kell több mint 1500 szót kitalálnod, vagy egy YouTube-videót szerkesztened, akkor elég gyors és egyszerű következetesen értéket megosztani a közönségeddel.

Láttam már néhány igazán hasznos tippet és informatív grafikát, amelyeket közzétettek, és amelyek pontosan megfelelhetnek annak, akinek a közönségedből szüksége van, hogy megtapasztaljon egy gyors győzelmet, és motivált maradjon az útján!

Így nagyobb valószínűséggel osztod meg azonnal a közönségeddel, amit megtanulsz, ha csak egy egyszerű grafikára van szükséged, vagy arra, hogy a sztorikban megoszd.

AZ ELKÖTELEZETTSÉG KÉTOLDALÚBB

Bár végtelen módja van annak, hogy kapcsolatot teremts a közönségeddel, elismerem, hogy egy kicsit keményebben kell dolgoznod azon, hogy megőrizd az emberi kapcsolatot, amikor hosszú formátumú tartalmat gyártasz a tömegnek, szemben az 1:1 találkozókkal a DM-jeidben és a kommentjeidben.

A kapcsolat szuper fontos, amikor az online eladáshoz szükséges bizalmi tényező kiépítéséről van szó… és szerintem valószínűleg nem azért kezdted el a vállalkozásodat, hogy arctalan robotnak érezd magad, aki pénzt vesz el idegenektől az interneten 🤷‍♀️

Tehát akár azért vagy ott, hogy hetente feltöltődj az emberi kapcsolatokkal, akár azért, hogy új módszereket találj arra, hogy segítsd a bizonytalankodókat a vállalkozásodban, a közösségi médiának megvannak a maga előnyei az elköteleződés terén!

A TARTALOM NAGYMÉRTÉKBEN MEGOSZTHATÓ

Minden egyes blogbejegyzésedben Pinterest grafikákat használhatsz…

…de a közösségi média mindenképpen megkönnyíti a közönséged számára, hogy megossza helyetted a tartalmaidat!

És nem is emlékszem, mikor volt utoljára olyan blogbejegyzés, ami vírusként terjedt el. 🤷‍♀️

DE még mindig úgy gondolom, hogy van valami abban, hogy a hosszú formátumú tartalmak „örökzöldek”, ahogy azt korábban ebben a bejegyzésben megosztottam.

Még ha nincs is meg a lehetősége, hogy egyik napról a másikra nagyot szóljon, a hosszú távú előnyök általában felülmúlják azt a 15 perc hírnevet.

Ez alól a szabály alól természetesen a YouTube a kivétel! Könnyen terjedhet vírusként ÉS rendelkezhet azokkal a hosszú távú SEO előnyökkel, amelyeket a tartalommarketingtől vársz!

Tehát melyik stratégia a jobb?

Őszintén? Amelyiket következetesen fogod csinálni, az lesz a leghatékonyabb az vállalkozásod növelésében!

Én mindig a tartalommarketing előnyeiről fogok beszélni, mert ez az, ami átalakította a saját vállalkozásomat! Választottam egy stratégiát, és kitartottam mellette, akár esik, akár fúj!

De több ezer vállalkozó van, akik a közösségi médiát és más, ebben a posztban nem tárgyalt módszereket használnak!

(6 sikeres vállalkozóval készítettem interjút, akik teljesen különböző marketing stratégiáról beszélnek a webdesignerek számára készült Webdesign Business Booster programomban!).

Szóval bármit is választasz, győződj meg róla, hogy NEKED valónak érzed, mert sokkal könnyebb következetesnek maradni valamivel, amit nem érzel megerőltetőnek!

|