Barion Pixel

Hogyan menedzseld a vállalkozásodat úgy, hogy ne égj ki közben?

Hogyan menedzseld a vállalkozásodat úgy, hogy ne égj ki közben

Ó, a kiégés… Egy rémisztő szó, amit egy vállalkozó sem szeret hallani!

A vállalkozói kiégés nagyon is valós veszély, és vállalkozóként néha úgy tűnik, hogy egyszerűen elkerülhetetlen. Szinte minden vállalkozó, akit ismerek, legalább egyszer átesett rajta.

Ez egyáltalán nem egy kellemes időszak sem személyesen, sem üzletileg, és biztos, hogy a vállalkozásodnak sem tesz jót. Éppen ezért ma arról beszélünk, mit tehetsz tudatosan már most, hogy jól kezeld a tempót, és ne ütközz teljes erővel a vállalkozói kiégés falába.

#1 Határozd meg a „munkaidőn kívüli” időszakokat

Te is, én is tudjuk, hogy ha azt mondanám: „Tűzz ki fix munkaidőt, és soha ne dolgozz azon kívül,” az az elhatározás kb. fél napig tartana.

Vállalkozóként teljesen normális, hogy néha összevissza dolgozol – akkor, amikor szükséges.

De ahhoz, hogy legyen esélyed valóban élni is az életed, és ne csak a munkának élj, ki kell jelölnöd olyan időszakokat, amikor tudatosan nem dolgozol.

Ez lehet konkrét időintervallum, például hétvégén nem dolgozol, vagy bizonyos helyzetek, például amikor a családoddal vagy a barátaiddal vagy, nem nézed az e-maileket (igen, vacsora közben sem!).

Lehet, hogy ez azt jelenti, hogy nyaralás alatt vagy utazás közben egyáltalán nem dolgozol.

A lényeg, hogy kijelölöd ezeket a „munkaidőn kívüli” időszakokat, és tényleg megéled azt, amit elterveztél. Nem kell, és nem is szabad dolgoznod ezekben az időkben – helyette fókuszálj az életedre és arra, hogy feltöltődj.

#2 Tűzz ki célokat a társasági életedre is

Vállalkozóként mindig van kb. ötvenezer dolog, amit éppen most is csinálhatnál, hogy fejleszd a bizniszed. Ha olyan vagy, mint én, akkor folyamatosan legalább 16 új ötlet kavarog a fejedben, amit szívesen megvalósítanál – de se időd, se energiád nincs minderre.

Ráadásul, ha egyedül viszed a vállalkozásodat, akkor könnyen bekúszik az életedbe a magány is.

A vállalkozás könnyen átveheti az irányítást, és észre sem veszed, hogy már nincs időd edzeni, főzni, egy jó sorozatot nézni a pároddal vagy koccintani a barátaiddal.

Éppen ezért tudatosan kell priorizálnod a társasági életedet és az emberi kapcsolataidat.

Én is észrevettem az évek alatt, hogy a vállalkozásom szépen-lassan elkezdte felfalni az időmet, amit barátokkal vagy a családommal tölthettem volna. Egyszer csak azon kaptam magam, hogy alig találkozom a barátaimmal, és hetek óta nem mentünk el közös programra a családommal.

Rájöttem, hogy ezen változtatnom kell, és ugyanúgy célokat kell kitűznöm a társasági életemmel kapcsolatban, mint ahogyan üzleti vagy pénzügyi célokat szoktam meghatározni. Így eldöntöttem, hogy délután 3 után már nem dolgozom, amikor itthon vannak a gyerekeim, hanem csak velük foglalkozom.

Ha úgy érzed, hogy a vállalkozásod lassan teljesen átveszi az életed felett az irányítást, akkor itt az idő, hogy kitűzz egy társasági célt, pont úgy, ahogy üzleti célokat is meghatározol. Ez lehet heti egy baráti találkozó, egy hétvégi családi ebéd, vagy bármi, ami segít egyensúlyban tartani az életedet.

#3 Hagyd abba a munkát, ha már nem vagy hatékony

A vállalkozói kiégés másik gyakori oka a túlhajszoltság.

Tegye fel a kezét, akinél már előfordult, hogy kedden este 11-kor még mindig a laptop előtt ül és „dolgozik”, de valójában már réges-rég semmi érdemlegeset nem csinál!

Böngészed a konkurencia weboldalát, épp egy üzleti blogposztot olvasol, vagy 33. alkalommal nyitod meg az emailjeidet az elmúlt egy órában. Ismerős?

Ha már nem haladsz érdemben a feladataiddal, ha valójában nem dolgozol hatékonyan, csak húzod az időt, és már bőven késő este van, akkor csukd le a laptopot.

Gyakran hatalmas projekteket vállalunk magunkra, és azt gondoljuk, hogy egész nap, sőt egész éjjel dolgoznunk kell, hogy mindent elvégezzünk. De egy ponton a produktivitás egyszerűen megszűnik. Ilyenkor már csak céltalanul kódorgunk a Facebookon, olvasgatunk blogokat, emailezgetünk, vagy épp a számítógépünk fájlrendszerét pakolgatjuk át – mintha az most hirtelen égetően fontos lenne.

Amikor elérkezel ehhez a ponthoz, tényleg nincs értelme tovább erőltetni. Az ilyesmi nem visz közelebb a valódi céljaidhoz, és nem segít a fontos feladataid befejezésében.

Szóval ha azt veszed észre, hogy már csak „munkának tűnő” dolgokkal foglalkozol, zárd le a napot, tedd félre a laptopot, és menj el élni az életed!

#4 Találj magadnak egy felelősségre vonó társat

És mi kell akkor, ha teljesen elbukunk abban, hogy magunkat számon kérjük a fenti tippek betartásában? Valaki, aki kicsit odacsap, és segít, hogy tényleg tartsuk magunkat a szabályainkhoz.

Erre egy üzleti barát is jó lehet, de még jobb, ha valaki olyannal működsz együtt, akivel együtt élsz.

Ha egy üzleti barátoddal tartatod be ezeket a szabályokat, akkor elég erős önfegyelem kell ahhoz, hogy őszinte legyél vele arról, mennyire is sikerült megvalósítani a terveidet.

Ezzel szemben egy lakótárs, partner vagy családtag sokkal jobb választás, mert ők nem félnek az orrod alá dörgölni az igazságot. Nem fogják szó nélkül hagyni, ha egész hétvégén dolgoztál, miközben azt ígérted, hogy pihensz. És ha vacsora közben is az emailjeidet pörgeted, ők azok, akik szó nélkül elveszik előled a telefont.

Ráadásul, mivel valószínűleg közelebb állnak hozzád, mint egy üzleti barát, nagyobb eséllyel nem engedik meg, hogy kibújj a saját magad által hozott szabályok alól.

Szóval ha tényleg komolyan gondolod, hogy egyensúlyban akarod tartani a vállalkozásodat és a magánéletedet, keress valakit, aki rá fog szólni, ha eltérsz a saját szabályaidtól!

#5 Tanuld meg elfogadni, hogy néha halasztani kell a feladatokat

A vállalkozói kiégés egyik leggyakoribb kiváltó oka az állandó időnyomás.

Meg sem tudom számolni, hányszor ültem már az Asana előtt teljesen kimerülten, túltelítve a rengeteg feladattól, és egész nap (sőt, még a szabadidőmben is) azon stresszeltem, hogy mit kellene még megcsinálnom.

És mi történik ilyenkor? A munka miatt szorongsz, a pihenőidődet is tönkreteszed, és végül egyik sem halad előre.

Ha te is hajlamos vagy túl sok feladatot betervezni egy adott időszakra, vagy rendszeresen alábecsülöd, hogy mennyi időbe telik valójában egy-egy feladat elvégzése, akkor légy magaddal türelmesebb, és engedd meg magadnak, hogy bizonyos dolgokat későbbre tolj.

Folyamatos időnyomás alatt dolgozni egyenes út a vállalkozói kiégéshez. Szóval ha legközelebb azon kapod magad, hogy a teendőlistád teljesen szétstresszel, nézz előre a naptáradban, keresd meg azt a napot vagy hetet, ahol kicsit lazább a tempó, és told át oda a feladatot.

Vállalkozóként te szabályozod a saját tempódat, és ennek az egyik legnagyobb előnye, hogy megadhatod magadnak azt a szabadságot, hogy a valódi haladásodhoz igazítsd a terveidet – nem pedig egy idealizált, kitalált ütemtervhez.

A vállalkozói kiégés elkerülése nem azt jelenti, hogy kevesebbet dolgozol – hanem azt, hogy okosabban osztod be az idődet, és figyelsz a saját határaidra.

Nézzük újra a legfontosabb lépéseket:

Határozd meg a munkaidőn kívüli időszakokat, és tartsd is be őket!
Tervezz tudatosan társasági időt, hogy ne szigetelődj el!
Ne erőltesd a munkát, ha már nem vagy hatékony – inkább pihenj!
Keress egy felelősségre vonó társat, aki segít számon kérni!
Tanuld meg, hogy nem baj, ha néha halasztani kell a feladatokat!

Ha tudatosan figyelsz ezekre, akkor hosszú távon fenntartható módon építheted a vállalkozásodat, anélkül, hogy kiégnél.

Te hogyan kezeled a vállalkozói kiégést?

|